Kjoto protokol
Okvirna konvencija UN o promeni klime (u daljem tekstu: Konvencija – UNFCCC) je usvojena na Samitu o zemlji u Rio de Žaneiru, u Brazilu, u junu 1992. godine. Konvencija je stupila na snagu u martu 1994. godine. Kjoto protokol (u daljem tekstu: Protokol) Konvencije, usvojen je u decembru 1997. godine u Kjotu, u Japanu a stupio je na snagu 2005. godine.
Kjoto protokol je međunarodni sporazum povezan sa Okvirnom konvencijom Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (UNFCCC). Glavna razlika između Protokola i Konvencije je ta da Konvencija podstiče industrijalizovane zemlje da stabilizuju emisije gasova staklene bašte, a Protokol ih obavezuje da to urade.
Imajući u vidu da su uglavnom razvijene zemlje odgovorne za trenutno visok nivo emisija gasova staklene bašte u atmosferi što je rezultat više od 150 godina industrijske aktivnosti, Protokol stavlja težište na razvijene zemlje po principu “zajedničke ali diferencirane odgovornosti”.
Kjoto protokol se generalno vidi kao prvi važan korak ka istinskom globalnom režimu za smanjenje emisija koji će stabilizovati emisije gasova staklene bašte, i pruža osnovnu strukturu budućeg međunarodnog sporazuma o klimatskim promenama.
Drugi obavezujući period Kjoto protokola je počeo 1. januara 2013. godine.
Položaj Srbije
Republika Srbija je članica Okvirne konvencije UN o klimatskim promenama od juna 2001. godine. Republika Srbija je ratifikovala Kjoto protokol. Srbija nije usvojila nacionalnu strategiju za smanjenje emisija gasova staklene bašte po Protokolu i ima status ne-Aneks I zemlja.
Više informacija o Kjoto protokolu može se naći ovde.
EU regulativa za energiju i klimu do 2020
Kao buduća država članica Evropske unije, Srbija je u procesu transpozicije politike EU i zakonodavstva u oblasti energije i klime, naročito skupa Direktiva koji je uključen u tzv. Paket za klimu i energiju EU (EU paket). EU paket je odredio sledeće ciljeve na nivou EU koje treba ostvariti do 2020. godine:
Za sektore koji nisu obuhvaćeni Šemom EU za trgovinu emisijama (EU ETS), npr. saobraćaj (pored vazduhoplovnog saobraćaja, koji će se priključiti ETS 2012. godine), poljoprivreda, otpad i domaćinstva – emisije treba da se smanje za 10% ispod nivoa iz 2005. godine. Ovo se postiže usvajanjem obavezujućih nacionalnih ciljeva (smanjenjima za razvijenije zemlje i određenim povećanjima za zemlje u razvoju, uključujući verovatno i Srbiju);
Nova energetska politika EU ima za cilj:
Kao potpisnica Ugovora o Energetskoj zajednici, Republika Srbija je u obavezi da primeni EU propise iz oblasti energetike, među kojima se nalaze i direktive iz oblasti obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti.