Ko su ESCO kompanije ?
ESCO kompanije su kompanije koje pružaju energetske usluge koje mogu uključivati implementaciju projekta energetske efikasnosti (uključujući i projekte koji se odnose na obnovljive izvore energije) i u mnogim slučajevima po principu ključ u ruke. Tri glavne karakteristike ESCO modela finansiranja projekata su:
Zato ESCO kompanije prihvataju do izvesnog nivoa rizik za dostizanje postavljenih ciljeva energetske efikasnosti u objektu klijenta, i isplaćuju se za isporučene usluge (u potpunosti ili delimično) na bazi ostvarenih energetskih ušteda i poboljšanja.
Druga kategorija energetskih kompanija koje nude usluge krajnjim korisnicima energije, uključujući nabavku i ugradnju energetski efikasne opreme, snabdevanje energijom, i / ili renoviranje zgrada, održavanje i funkcionisanje objekata, upravljanje i snabdevanje energijom (uključujući i toplote ), su Energy Service Provider Companies (ESPCs). One mogu biti konsultanti specijalizovani za poboljšanje efikasnosti, opreme za proizvodnju i komunalije. ESPCs pružaju usluge za fiksnu naknadu ili kao dodatnu vrednost za nabavku opreme. ESPC može da ima neke podsticaje za smanjenje potrošnje energije, ali to nije tako jasno kao u ESCO pristupu. Često puna cena energetskih usluga je uračunata u proviziju, pa ESPC ne preuzima rizik u slučaju ostvarenja lošijih rezultata u energetskim uštedama. EPSC naplaćuju naknadu za njihove savete ili opremu, i nisu plaćene na osnovu rezultata njihovih preporuka.
Najveći broj projekata na području energetske efikasnosti realizovan je upravo u javnom sektoru, gde je model PPP ( JAVNO PRIVATNA PARTNERSTVA) jedan od najefikasnijih modela na polju energetske efikasnosti. Najčešći i najuspešniji projekti koji su se do sada realizovali putem PPP su:
Projekti koji se odnose na kogeneraciju, ili kombinovano grejanje i hlađenje, u Evropi predstavlja ubedljivo najznačajniji deo ESCO contractinga (CHP). Radi se o sistemima koji istovremeno obezbeđuju i grejanje i proizvodnju struje, i stoga omogućavaju uštedu energije i smanjenje CO2 emisije gasova. Skoro 40% energije u javnom sektoru proizvedeno je upravo putem kogeneracije